» تعریفات دندانپزشکی,مقالات دندانپزشکی صفحه3

پين Pin :

پين يك پيچ خيلي كوچك است كه در بخشهايي از تاج دندان پيچ مي‌شود تا به تأمين گير يك ترميم كمك كند.دو نوع پین داریم: یکی پینهایی که داخل کانال دندانهای درمان ریشه شده ( عصب کشی شده) گذاشته می شود که نام دیگرش پست پیچی پیش ساخته( prefabricated screw post  ) است و نوع دوم : پینهای داخل عاجی (interdental) است که در دندانهای زنده و درمان ریشه نشده گذاشته می شود.پینها در دندانهايي كه تخريب زيادي داشته‌اند و بافت سالم كمي از دندان باقي مانده است كاربرد دارد. با تكنولوژي پيشرفتة امروزي تقريباً استفاده از آن محدود به بعضي موارد ترميم‌هاي آمالگام است كه هيچ راه حل ديگري براي آن وجود نداشته باشد. به كار رفتن پين داخل عاجی به دليل نزديك شدن انتهاي آن به بافت عصبي دندان و اثر تحريكي آن، ريسك نياز به درمان ريشه (عصب كشي) را بالا مي برد. استفاده از این پينهای فلزی در ترميمهاي كامپوزيت اشتباه بوده و تقريباً منسوخ شده است و در مواقع لزوم به جای آنها از Fiberpost که مانند پینهای داخل کانال ولی از جنس فایبرگلاس است استفاده می گردد.

..................................................................

تب خال:

الف ـ تب خال اوليه: در كودكان تا 7 سال و بصورت علائم سرماخوردگي همراه با زخمهاي خونريزي كننده روي لثه‌ها بروز مي‌كند. دورة آن كه حدود 7-3 روز است بايد سپري شود. درمان تسكين دهنده مانند آفت است.

ب ـ تب خال ثانويه: پس از 7 سالگي و در بزرگسالان بصورت زخمهايي در گوشه لبها بروز مي‌كند. عامل هر دو نوع تب خال ويروسي و قابل سرايت از طريق تماس پوستي در نقاط آلوده يا ترشحات دهان است. استفاده از پماد آسيكلووير              (Acyclovir) در روز اول شروع علائم كمك كننده است و بايد ادامه پيدا كند. قابل ذكر است بدليل احتمال سرايت بيماري به ديگران و بروز تب خال در چشمهاي خود بيمار و ديگران نبايد براي اين افراد در طي دورة بيماري كار دندانپزشكي انجام شود.

 

..................................................................

ترميم  و پروتزهاي دنداني CAD-CAM :

يك روش جديد براي ساختن ترميمهاي غيرمستقيم (لابراتواري) و روكشهاي تمام سراميك است. در اين روش با دستگاه مخصوص از دندان تراش خورده (براي ترميم يا روكش) يك Scan سه بعدي دقيق كامپيوتري تهيه شده و به دستگاه مخصوص تراش CNC سه بعدي داده مي‌شود. اين دستگاه از بلوكهاي سراميكي ترمیم يا روكش تعيين شده توسط دندانپزشک (با استفاده از نرم‌افزار كامپيوتري) را مطابق با اندازه‌هاي دندان كه Scan شده، تراش داده، مي‌سازد. در نهايت پروتز يا ترميم آماده شده طي مراحلي نازك كاري و پاليش مي‌شود و در نهايت روي دندان چسبانده مي‌شود. سرعت و دقت بالا مزيتهاي اين روش و هزينة بالا از معايب آن محسوب مي‌شود. (3-2 برابر روشهاي معمولي و رايج).

. . تصویر . .

 

..................................................................

جراحي افزايش طول تاج يا Crown lengthening

در دندانهايي كه پوسيدگي و تخريب زيادي دارند، پس از برداشتن خرابي‌ها و پوسيدگي‌ها معمولاً تمام يا بخشي از دندان از سطح لثه هم پايين‌تر مي‌رود و در گودي لثه قرار مي‌گيرد. در اين حالت امكان دسترسي به اين قسمتها براي بازسازي يا قالبگيري از آن وجود ندارد. بنابراين با روش جراحي، از لثة دور دندان mm 2-1 برداشته مي‌شود تا دسترسي كافي فراهم شود. 2 الي 3 هفته پس از جراحي و بهبود كامل لثه، امكان ترميم و قالبگيري دندان فراهم مي‌شود. لازم به يادآوري است كه اين جراحي براي چنين دندانهايي كه گفته شد ضروري و لازم است و در نتيجة درمان ترميمي يا پروتز تأثير صد در صد دارد.

 

..................................................................

جراحي لثه:

به منظور حذف بافتهاي عفوني لثه و استخوان دور دندانها انجام مي‌شود. اگر به موقع انجام گيرد از لق شدن  و از دست دادن دندانها پيشگيري مي‌شود. لازم به يادآوري است كه بيماريهاي لثه همواره با التهاب و خونريزي شروع شده و در نهايت به تحليل لثه و لقي دندانها منتهي مي‌شود. جرمگيري به موقع و بهداشت خوب، بهترين راه پيشگيري از بيماری‌هاي لثه است.

 

..................................................................

جرمگيري:

عبارت است از برداشتن رسوبات چسبيده به دندانها با روش مكانيكي و دستگاههال اولتراسونیک و سپس صاف و صيقلي كردن سطوح دندانها با استفاده از خمير مخصوص و برس‌هاي چرخنده. جرمگيري اگر درست انجام شود هيچگونه آسيبي به دندانها وارد نمي‌كند. حساسيت پس از كار طبيعي مي‌باشد و پس از چند روز تا چند هفته بهبود مي‌يابد. جرمگيري هر سال بهتر است انجام شود. اين مطب مجهز به دستگاه اولتراسونیک"کویترون "  است.

 

..................................................................

حساسيت دندان:

حساسيت دندان به معني درد گرفتن و تير كشيدن دندانها با سرما، گرما، شيريني، ترشي يا جريان هواي تنفس است. معمولاً به دليل قرار گرفتن عاج دندان يا سطح ريشة دندان در محيط دهان است. چرا كه عاج بايد در تمام نقاط با مينا پوشيده باشد و سطح ريشة دندان هم بايد زير لثه قرار داشته باشد. دندانهايي كه تركهاي ريز دارند و يا به تازگي تحت درمان دندانپزشكي قرار گرفته‌اند هم ممكن است حساس شوند. درمان شامل تشخيص علت حساسيت و تصميم‌گيري مناسب است. اما معمولاً از خمير دندانهاي ضد حساسيت مثل " سنسوداین " و مواد ضد حساسيت كه در مطب توسط دندانپزشك به كار مي‌رود مي‌توان استفاده كرد. از جمله مواد ضد حساسيت معروف و مؤثر "اولترا ایز "  است كه در اين مطب براي بيماران به كار برده مي‌شود.

 

..................................................................

خلال دندان  Toothpick :

خلال دندان فقط براي خارج كردن باقيمانده مواد غذايي از لابلاي دندانهايي كه از هم فاصله‌اي حدود mm 5/0 دارند بكار مي‌رود. چنانچه به جاي نخ دندان از خلال دندان استفاده شود به مرور لثة بين دندانها آسيب ديده، تحليل مي‌رود و بين دندانها فضاي باز و خالي ايجاد مي‌شود. بنابراين در مورد دندانهايي كه با هم تماس كامل و محكمي دارند نبايد از خلال دندان استفاده كرد. خلال دندان هم مانند هر وسيلة بهداشتي ديگري بايد استاندارد و مرغوب باشد و از ماركهاي معتبر مثل Butler باشد. خلال دندانهاي نامرغوب هم آلوده است  و هم شكل و جنس چوب آنها نامناسب و آسيب‌رسان است.

 

..................................................................

خونريزي لثه (ژينژيويت) Gingivitis

ناشي از دو چيز است:
الف: بهداشت نامناسب و جرم گرفتن دندانها
ب: كمبود ويتامين
C

درمان قطعي شامل رژيم غذايي مناسب و داراي ويتامينهاي لازم  و همينطور انجام جرمگيري و رعايت خوب بهداشت دهان و دندان است. دهان‌شويه كلرهگزيدين روزي 3 بار تجويز مي‌شود.

..................................................................

درمان ريشه يا عصب‌كِشي يا عصب كُشي
(Root Canal Therapy= R.C.T ) :

دندانهايي كه پوسيدگي آنها زياد و به عصب رسيده باشد تحت اين درمان قرار مي‌گيرند. دردناك بودن دندان يك شرط كافي است ولي لازم نيست . زيرا دندانهايي هستند كه بدون اينكه دردي داشته باشند نياز به درمان ريشه پيدا مي‌كنند. در اين درمان پس از بي حسي كامل، بافت زنده دندان  شامل عروق  و اعصاب و سلولها خارج شده، كانالهاي دندان تميز و گشاد مي‌شوند و پس از شستشوي فراوان جاي خالي بافت زنده با مواد مخصوص به نام «گوتاپركا Gutta percha » پر مي‌شود. در حين كار معمولاً 3-2 بار راديوگرافي تهيه مي‌شود تا طول دقيق ريشة دندان و وضعيت پر شدن آن مشخص شود. چنانچه طول كاركرد كمتر يا بيشتر از طول ريشه دندان باشد بعدها مجدداً درد و عفونت ايجاد مي‌شود كه درمان مجدد ريشه را الزامي مي‌كند.در این مطب از دستگاههای دیجیتال تعیین طول ریشه « apex locator » استفاده میشود که در مورد خانمهای باردار که امکان رادیوگرافی وجود ندارد بسیار مفید است .


تمام حقوق برای وب سایت دکتر احسان صادقی نژاد محفوظ میباشد