شما اینجا هستید

دوشنبه, 27 آبان 1398

زیبایی

زیبایی

در جوامع امروزی زیبایی از اهمیت بسزایی برخوردار است . بطوریکه بشر همواره به سوی مناظر زیبا جذب می شود . در حالی که ظاهر و پوشش همه چیز اهمیت دارد . یک ظاهر زیبا وجذاب نه انظر اجتمایی و عاطفی بلکه از نظر اقتصادی حائز اهمیت است . زیرا مشخص شده افرادی که ظاهر جذاب تری دارند در کسب مشاغل بهتر و حتی در گزینه انتخاب همسر موفقتر می باشند .

یکی از بزرگترین دارایی هایی که یک فرد میتواند داشته باشد لبخندی است که دندان های زیبا و طبیعی را هدیه می دهد . در جامعه ای که به زیبایی اهمیت داده میشود . افراد برای سرمایه گذاری جهت بهبود دندان ها و در نتیجه ظاهر خود آمادگی دارند برای رسیدن به اهداف زیبایی در دندان ها ، نیازمند درمان های گسترده وپیچیده نیستیم و بعضی مواقع با یک درمان معمولی مثل سفید کردن و یا چسباندن پوشش های سرامیکی ( لامینیت ونیر ) به نتیجه دلخواه میرسیم . بنابر این با اعمال تغییرات حداقل ، در دندان ها با استفاده از ونیر ، زیبایی کلی صورت را می توان بصورت شگفت انگیزی افزایش داد .

لامینت یا پوشش یا پوسته سرامیکی :

لامینیت پوسته ای نازک از جنس چینی است که سطح بیرون و لبه دندان ها را می پوشاند . لامینیت گاهی در مطب ( فقط با دو بار مراجعه ) و گاهی در داخل لابراتوار های مجهز ( در کمتر از دو ساعت ) ساخته و روی دندان ها جهت زیبا سازی آنها تعبیه می شود . شایان ذکر است اکثر بازیگران سینما و مدل ها با استفاده از درمان لامینت صاحب چنین لبخند زیبا و جادویی شده اند .

استفاده از پوشش های سرامیکی در موارد ذیل توصیه می شود :

1.      بلند کردن دندان های کوتاه و تصحیح طرح لبخند پیر به لبخند جوان

2.      تصحیح بد رنگی و بد شکلی دندان ها بدون ارتودنسی در فک بالا و پایین بیمار

3.      بستن فاصله بین دندان ها بصورت دوتایی یا گروهی

4.      تصحیح طرح لبخند بیمار با استفاده از پوشش های سرامیکی جهت افزایش زیبایی ، شفافیت و تغییر فرم دندان ها

حال هر یک از موارد فوق را با ذکر تصویر به تفضیل بررسی می کنیم .

از مزایای دیگر استفاده از پوشش های سرامیکی :

جهت تصحیح نامرتبی دندان ها در فک بالا و پایین بدون ارتودنسی

نا مرتبی دندان ها در فک بالا

در این بیمار با تصحیح وضعیت لثه ای بیمار با استفاده هوشمندانه از لامینیت ونیر روابط دندانی به بهترین شکل و بدون ارتودنسی تصحیح شده است .

بستن فاصله بین دندان ها به صورت دوتایی یا گروهی

گاهی بستن فاصله بین دندان ها مربوط به 2 دندان جلو است و گاهی چند دندان دارای فاصله هستند که با استفاده از درمان های لامینیت فاصله بخوبی تقسیم و بسته می شود . بستن فاصله بین دندان ها یکی از مرسوم ترین موارد تجویز لامینیت ونیر است . اما نیاز مند برنامه ریزی برای حفظ نسبت های دندان های بیمار با یکدیگر هستند . فضا های خالی موجود بین دندان ها باید میان دندان های قدامی تقسیم شود .

بلند کردن دندان های کوتاه

در صورتی که در هنگام خندیدن یا صحبت کردن دندان های شما کوتاه به نظر می رسد با استفاده از انواع لامینیت ها خط لبخند شما جوان تر خواهد شد .

زیبایی صورت شخص با لبخند زیبا توام است یک لبخند جوان باعث ایجاد حس جوانی و افزایش خود باوری می شود .

تمام دندان ها در یک خط هستند و طرح لبخند جذاب نیست .

با استفاده از ونیر ها دندان ها هارمونی بهتری یافته و در نتیجه لبخند جذاب تر خواهد شد.

مورد آخر ، استفاده از پوشش های سرامیکی برای تصحیح طرح لبخند

1.       افزایش زیبایی

2.       افزایش شفافیت

3.       تغییر فرم دندان ها

بنابراین با مراجعه به متخصص دندان پزشکی زیبایی که مسلح به دانش روز و مواد و ابزارهای نوین دندان پزشکی زیبائی است ، طرح لبخند خود را تغییر داده ، چهره ای جذاب همراه با لبخندی دلنشین خواهید داشت .

شایان ذکر است هنگام طراحی یک لبخند جدید عوملی از قبیل زمینه فرهنگی ، انتظارات بیمار و شیوه زندگی وی ونیز ایده آل های بیمار و دندان پزشک باید مد نظر قرار گیرد.