شما اینجا هستید

سه شنبه, 25 تیر 1398

درمان عصب یا روت کانال تراپی

درمان عصب یا روت کانال تراپی

 

پاک کردن کانال های دندانی که حاوی اعصاب و عروق عفونی هستند از عفونت و محافظت از آنها برای جلوگیری از عفونت های بعدی است


این درمان که با عنوان درمان اندو نیز شناخته می شود به معنی معالجه پالپ دندان یا همان اعصاب و عروق داخل دندان است که به طور کلی به عصب دندان معروف شده است. به همین خاطر درمان پالپ دندان را نیز با کلمه عصب کشی می شناسند که چندان تعریف صحیحی از این درمان نیست. هدف از این درمان پاک کردن کانال های دندانی که حاوی اعصاب و عروق عفونی هستند از عفونت و محافظت از آنها برای جلوگیری از عفونت های بعدی است. کلمه روت کانال که به غلط با درمان ریشه یکی شده است به معنی یک قسمت تو خالی در مرکز دندان است که حاوی بافت عصب، رگ های خونی و بعضی سلولهای دیگر است. روت کانال قسمتی از ساختمان دندان است درحالی که درمان ریشه و یا درمان اندودونتیک عملی است که طی آن درمان پالپ عفونی دندان صورت می گیرد. با این حال این درمان به روت کانال نیز معروف شده است.درمان اندو یا همان درمان ریشه شامل برداشت کامل هر آنچه که در داخل کانال های دندان وجود دارد و سپس تمیز کردن و پاکسازی کامل لوله خالی باقیمانده و شکل دادن و ضد عفونی کردن آن است. برای این کار از ابزار ظریف سوزنی شکلی به اسم فایل و محلول های شستشو دهنده و ضدعفونی کننده استفاده می شود.سپس ریشه با مواد خاصی به نام گوتا پرکا که یک نوع صمغ و لاستیک طبیعی است پر می شود.


پس از درمان اندو دندان درواقع می میرد و دیگر دردی را احساس نمی کند، زیرا تمام اعصاب و مواد زنده داخل آن خارج شده است. بسیاری از بیماران از درمان اندو هراسان هستند در حالی که اگر این درمان توسط افراد باتجربه و آگاه انجام گیرد تقریبا بدون درد است.

پالپ (یا همان عصب) دندان از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

پالپ دندان در مرکز آن قرار گرفته و قسمتی از آن در تاج و قسمت دیگر در ریشه دندان و در داخل کانال آن قرار دارد. پالپ حاوی بافت نرمی است که عاج دندان را می سازد و به بافت های سخت دندان شامل عاج و مینا رطوبت می رساند و آنها را تغذیه می کند. احساس گرما، سرما، و درد توسط این قسمت از دندان صورت می گیرد. پالپ از شبکه ای از اعصاب و رگ های خونی تشکیل شده است.چگونه عصب دندان یا ناحیه روت کانال بیمار می شود یا صدمه می بیند و پس از آن چه رخ می دهد؟

اگر پس از صدمه دیدن یا عفونی شدن توسط میکروب های موجود در پوسیدگی دندان عصب دندان نتواند خود را ترمیم کند می میرد. مرگ پالپ دندان ممکن است در اثر پوسیدگی یا ترک خوردگی دندان ایجاد شود. باکتری ها از طریق پوسیدگی، ترک خوردگی و یا یک ترمیم لق شده وارد کانال عصب می شوند و در نهایت پالپ را از بین می برند. این باکتری ها از سوراخ نوک ریشه به استخوان فک راه می یابند و استخوان را دچار عفونت می کنند. عفونت موجود در استخوان در نهایت آن را ضعیف می کند و می شکند. رشته های ظریفی که دندان را به استخوان متصل می کنند ورم می کنند و از بین می روند و در نهایت دندان لق خواهد شد.دندان عفونی به سرما و گرما بسیار حساس خواهد بود، فرد به هنگام جویدن غذا درد احساس خواهد کرد و احساس درد، مداوم و نبض دار است.

درمان اندودونتیک دندان را نجات می دهد و از درد و عفونت های بعدی جلوگیری می کند.

در صورتی که درمان صورت نگیرد عفونت گسترش پیدا می کند و دندان در نهایت لق می شود و می افتد. کشیدن دندان به کج شدن دندان های کناری منجر می شود و کج شدن دندان ها در جویدن غذا اختلال ایجاد می کند. درمان اندو بسته به میزان پیچیده بودن آن از یک تا سه جلسه درمانی زمان می برد. دندانپزشکی که درمان اندو انجام می دهد اندودونتیست نام دارد. درمان اندو می تواند توسط متخصص اندو و یا جراح دندانپزشک به انجام برسد. بافت پالپ به طور کامل خارج می شود و کانال خالی باقیمانده تمیز و مهر و موم می شود. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که درمان اندو موفقیت آمیز بوده است تاج دندان را برای محافظت از دندان ترمیم می کند. دندان اندو شده از دندان سالم شکننده تر است.

درمان عطب یا روت کانال تراپی (درمان اندو)درمان عطب یا روت کانال تراپی (درمان اندو)آیا ممکن است درمان عصب دندان با مشکل مواجه شود؟

اگر دندان اندو شده ای دارید که درد دارد ممکن است به دلیل کانال اضافه ی باشد که دندانپزشک قبلی آن را پیدا نکرده است. بعضی از دندان ها چهار کانال دارند که ممکن است دندانپزشک قبلی فقط سه کانال آن را پیدا کرده باشد. هر چه دندانپزشک مجرب تر باشد و هر چه تجهیزات و ابزار تخصصی تری داشته باشد اندو دندان موفق تر خواهد بود. علاوه بر این داخل کانال باید تا عمق کافی پرشده باشد و اگر پرکردگی آن کوتاه تر و یا بلندتر از عمق لازم باشد ممکن است بعدا درد و ناراحتی به دنبال داشته باشد. اگر در دندانی که قبلا برای شما اندو شده است درد احساس می کنید به یکی از کلینیک های زنجیره ای شفا گستر مراجعه کنید تا توسط دستگاه رادیوگرافی حرفه ای دیجیتال از دندان شما عکس گرفته شود و مشکل آن شناسایی شود. به هر حال امکان اندو مجدد همیشه وجود دارد. هرچند که میزان موفقیت اندو مجدد از اندو اولیه کمتر است. نمونه رادیوگرافی چند اندو موفق را در زیر مشاهده می کنید.


 

مطالب مرتبط :

از چه موادی برای سفید کردن دندان زنده استفاده می شود؟

اول نخ دندان یا مسواک ؟

برای مراقبت از لثه چه باید کرد؟

تبخال هاى ویروسی چطور به ناحیه دهانی می رسند؟

علایم و مشکلات روییدن دندان در نوزادان کدام است؟

عکس دندان چه مواقعی استفاده می شود؟

مسواک برقی چیست و چه کسانی حتما مسواک برقی بخرند؟

مسواک های بین دندانی را چطور انتخاب کنیم؟

نخ دندان چطور بکشیم ؟

پرکردگی های همرنگ دندان کدامند؟

چه کارهایی جهت کاهش سطح تماس دندان ها با عناصر رنگ دهنده انجام دهیم ؟

چگونه دندان ها را معاینه کنیم؟

کدام مواد غذایی باعث رنگی شدن دندان ها می شود؟


کلیدواژه ها :

کامپوزیت ونیر | ونیر کامپوزیت | بروساژ | ایمپلنت | دنداپزشکی | دندانپزشک خوب | ایمپلنت | زیبایی | دندانپزشک | دندانپزشک در کرج

| دندانپزشک کودک | کرج | عصب کشی | جرم گیری | دندانپزشکی در کرج